Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kozłówka - pałac Zamoyskich

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Kozłówka - pałac Zamoyskich

Tytuł zdjęcia: Kozłówka - pałac Zamoyskich


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-02-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 8441 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kozłówka pod Lubartowem jest nie tylko perełką architektoniczną, ale przede wszystkim magicznym miejscem na mapie polskich rezydencji. Pałac  pyszny - zaprojektował nie byle kto, bo sam Józef Fontana, jeden z najbardziej cenionych architektów okresu baroku. W rękach Zamoyskich Kozłówka była aż do 1944 roku. Wnętrza pałacu kryją same skarby, bo są wyposażone nie w wypożyczany czy sztucznie kompletowany inwentarz tylko w same oryginały. Od mebli przez tkaniny po absolutnie unikatowe zbiory europejskiego malarstwa.
Miejscowość: Kozłówka
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: barok pałace  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękny obiekt ładnie pokazany i ciekawie opisany. Niestety,nie było mi dane zwiedzić pałac w Kozłówce... Być może w najbliższe letnie wakacje uda mi się tam pojechać:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-03-01  09:10:25
zobacz wszystkie komentarze w serwisie