Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Intrygujące freski w Lublinie

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Intrygujące freski w Lublinie

Tytuł zdjęcia: Intrygujące freski w Lublinie


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-03-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2792 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pewnego dnia 2007 roku na ścianie remontowanej starej kamienicy przy ul. Kowalskiej oczom przechodniów ukazały się malowidła przedstawiające 18 scen z życia starego Lublina. Wyglądały na wartościowe i przypadkowo odkryte na starej warstwie tynku. Jeszcze teraz budzą sensację ludzi ale prawda jest taka, że to tylko żart współczesnego lubelskiego artysty. Minęły prawie 3 lata i nic się nie zmieniło ale malarz chyba słusznie uznał, że po iluś tam kolejnych latach jego malowidła również będą stare i zabytkowe.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: kolor  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych