Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Młyn wodno-motorowy Pomykalskiego: w Urzędowie

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Młyn wodno-motorowy Pomykalskiego: w Urzędowie

Tytuł zdjęcia: Młyn wodno-motorowy Pomykalskiego: w Urzędowie


Autor: Epegeiro
Data dodania: 2015-04-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1995 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Najstarszy młyn na stawie w Mieście Urzędowie, najpierw królewski, a później starościński, należał do donacji dzierzkowickiej nadanej w roku 1835 rosyjskiemu generałowi T. Gajsmarowi za udział w tłumieniu powstania listopadowego. W latach 1918-1926 był młynem państwowym dzierżawionym przez osoby prywatne: Cieślika, Niedźwieckiego, a od roku 1908 przez Jana Lamenta. W początkach XX wieku młyn gruntownie przebudowano i dobudowano mieszkanie dla młynarza. W roku 1926 zakupił go Adolf Pomykalski i był właścicielem do roku 1994. Po jego śmierci młyn przeszedł na własność najbliższej rodziny. Młyn obsługiwali przeważnie młynarczycy. Byli to: Kazimierz Bryndza, Józef Bednarczyk, Pyter, Władysław Mazurek, Jan Siekierka, a w ostatnich latach Witold Ryba i Stanisław Matysiak. źródło:Zdzisław Latos "Z dziejów rzemiosła i handlu w Urzędowie"
Miejscowość: Urzędów
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: młyny wodne  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2015-04-11  18:43:10
zobacz wszystkie komentarze w serwisie