Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Nałęczów - zabytkowy cmentarz

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Nałęczów - zabytkowy cmentarz

Tytuł zdjęcia: Nałęczów - zabytkowy cmentarz


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2010-04-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3869 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nałęczowski cmentarz parafialny założony został na początku XIX wieku. Odwiedzając uzdrowisko warto na niego zajrzeć, nie tylko ze względu na piękne położenie i zabytkowe nagrobki. Pochowanych tu zostało wielu ludzi zasłużonych dla kultury narodowej. M.in. Michał Elwiro Andriolli - malarz i rysownik, Józef Abramowicz - malarz koni, Ewa Szelburg-Zarembina - pisarka, Mieczysław Gliński - aktor.
Miejscowość: Nałęczów
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Grób rodziny Wernickich. Archanioł Michał oczekujący w zadumie na Sąd Ostateczny. Rzeźba z roku 1904 z białego kararyjskiego marmuru wykonana we Florencji przez Emilio Zocchi światowej sławy artystę rzeźbiarza. W twarzy Anioła odnajdujemy wizerunek Elżbiety Wernickiej zm. w 1900 roku. Pamiętam, jeszcze na początku lat siedemdziesiątych rzeźba w doskonałym stanie. Obecnie zdewastowana. Michał Szewczuk - Kętrzyn

Autor: alojz   Dodano: 2012-02-05  21:48:47
Widziałam, że sztuczny... ale ani to, ani kto go w dłoni anioła umieścił, dla kadru nie ma znaczenia :) Zdjęcie jest piękne i basta :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-04-20  20:11:36
Trochę plastiku, trochę materiału ...ale w 100% sztuczny :)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2010-04-20  20:04:49
Nawet nie zauważyłem, że on jest plastikowy.

Autor: Maciej Jelonek   Dodano: 2010-04-20  20:02:24
Prawda, stary, zabytkowy, piękny cmentarz. Nieplanowany :) A co do ujęcia, Asiu, moja zasługa żadna:) Ktoś wcześniej przede mną był ... i włożył w dłoń zamyślonego Anioła plastikowego tulipana. To, co zobaczyłam najpierw to kolor. Szary Anioł, refleksja, odejście - wczoraj. A w jego dłoni kolorowy tulipan, radość, życie - jutro. On tym swoim kolorem aż się wyrywał poza ogrodzenie cmentarza. Taka jest właśnie nasza, ludzka natura. Czujemy smutek, przeżywamy go...ALE CHCEMY ŻYĆ :) ps. musiałam zaakcentować :):):):)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2010-04-20  19:57:59
Marto, kolejne piękne ujęcie, serdecznie gratuluję (i trochę zazdroszczę... :)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-04-18  15:44:06
zobacz wszystkie komentarze w serwisie