Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałaz Myśliwski Zamojskich

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Pałaz Myśliwski Zamojskich

Tytuł zdjęcia: Pałaz Myśliwski Zamojskich


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2010-07-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3548 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: "Zespół pałacowo-parkowy z figurą NMP i bramą w Adampolu, dawny pałac myśliwski wzniesiony w latach 1923-1927 według projektu Jana Koszy-ca Witkiewicza. Zespół pałacowy usytuowany w głębi starego lasu, składający się z kilku obiektów zgrupowanych wokół czworobocznego dziedzińca, siedziba rodu Zamojskich. Budynek utrzymany jest w typie romantycznego zamku. Pałac myśliwski Zamojskich w Adampolu ma charakter eklektyczny z cechami klasycystycznymi i bizantyjskimi. W wyposażeniu wnętrza znajdują się elementy wystroju dawnego pałacu w Różance w postaci kamieniarki i rzeźb. W dawnej bibliotece polichromia przedstawia sześć widoków dawnego pałacu i parku w Różance. W północnym skrzydle zachowała się w nienaruszonym stanie kaplica pałacowa, a w niej kopie dwóch Xlll-wiecznych witraży romańskich, związanych z życiem św. Szczepana, pochodzące z Francji. Wnętrze pałacu posiada bogaty wystrój architektoniczny. W parku przed pałacem klasycystyczna figura kamienna NMP Niepokalanej z 1858 r.,pochodząca z Różanki. Od 1946 r.mieści się tutaj sanatoriumprzeciwgruźlicze. W latach 1941-1943 w pobliżu pałacu istniał obóz pracy dla Żydów (przeciętnie przebywało w nim 600 więźniów). Pomnik upamiętnia miejsce kilkakrotnych egzekucji Żydów. "Cerkiew prawosławna p.w. Podwyższenia Krzyża Św. (dawna cerkiew unicka) z początku XIX w. w Horostycie z wyposażeniem wnętrza, dzwonnicą drewnianą i otoczeniem. Drewniana, o konstrukcji zrębowej cerkiew została zbudowana na miejscu wcześniejszej ok. 1702r. W 1875 r. zamieniona na cerkiew prawosławną. We wnętrzu: późnoklasycystyczny ikonostas z 1880r., dwa ołtarze boczne z pierwszej połowy XVII w. i feretron z połowy XVIII
Miejscowość: Adampol
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych