Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lubelszczyzna - kwitnący rzepak

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Lubelszczyzna - kwitnący rzepak

Tytuł zdjęcia: Lubelszczyzna - kwitnący rzepak


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-05-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 6231 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wygląda na to, że wiosna już na dobre zadomowiła się w naszym kraju. Jedną z jej oznak są kwitnące pola rzepaku, które można spotkać niemal w całej Polsce. Nic dziwnego wszak nasz kraj należy do czołowych producentów tej rośliny na świecie, a areał jej upraw sięga 5 % ogółu gruntów rolnych. Miłośnicy pięknych widoków powinni zacierać ręce. Wypada tylko żałować, że rzepak nie kwitnie przez cały rok, a jedynie kilka tygodni.
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: niebo pola i łąki  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych