Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wilkołaz - dawny cmentarz

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Wilkołaz - dawny cmentarz

Tytuł zdjęcia: Wilkołaz - dawny cmentarz


Autor: Kazimierz
Data dodania: 2009-05-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2649 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cmentarz zwany "Dawnym" był trzecim w kolejności chronologicznej miejscem pochówku zmarłych z terenu parafii Wilkołaz. Jest to historyczne miejsce grzebania zmarłych od czasów rozpoczęcia budowy kościoła w Wilkołazie (1648-1653) do 1848 r. Prawdopodobnie zostali tu pochowani powstańcy styczniowi.
Miejscowość: Wilkołaz
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych