Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pomnik UFO. Emilcin

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Pomnik UFO. Emilcin

Tytuł zdjęcia: Pomnik UFO. Emilcin


Autor: bozenna
Data dodania: 2009-10-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5533 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jedyny pomnik UFO w Polsce.
Miejscowość: Emilcin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Post Ryszarda Biskupa był dla mnie inspiracją do poszukiwania informacji, czy faktycznie pomnik UFO w Emilcinie jest identyczny z pomnikiem kostki cukru w Dacicach. Aczkolwiek wizualnie oba pomniki są do siebie bardzo podobne, to jednak trudno zarzucić autorowi monumentu emilcińskiego, że jego projekt oparty był na pomyśle czeskiego pomnika. Wyniki poszukiwań opisałem w swojej książce "Emilcin 1978. W poszukiwaniu prawdy".

Autor: Krzysztof Drozd   Dodano: 2019-07-16  14:07:39
To ja podziękuję obu panom. Jednemu za wygrzebanie takiej ciekawej staroci, drugiemu za dodatkowy bonus w postaci opisu :)

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-12  14:31:33
Tak na stronie i po cichu, powiem iż niemal identyczny ( kubik nie z metalu, ale kamienia) pomnik można obejrzeć w Dacicach ( Czechy, Morawy płd). Tam taka kompozycja upamiętnia wykonaną w miejscowej cukrowni pierwszą na świecie kostkę cukru. Moze i interesującew będzie to, że w tych Dacicach jest obecnie produkowany ( zakazany w innych krajach) absynt :-)

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-12  14:26:24
Punkt za szczególnie ciekawą tematykę.

Autor: Michał P   Dodano: 2012-01-12  14:05:19
zobacz wszystkie komentarze w serwisie