Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Pałac

Tytuł zdjęcia: Pałac


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2012-04-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1561 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pierwsze wzmianki o majątku ziemskim  Mełgiew, należącym wówczas do kanonika krakowskiego Dzierzka i jego brata Hostasjusza, pochodzą z 1330 roku. Wiadomo, że funkcjonował tu dwór lub zamek obronny z drewna i kamienia, który przez kilka wieków sukcesywnie rozbudowywano. W XVIII wieku obiekt został jednak zniszczony. Odrodzenie się głównej siedziby majątku przypadło na czas gospodarowania rodu Stoińskich, którzy na zrębach dawnego zamku wybudowali barokowy pałac z ogrodem. W 1819 r. drogą licytacji dobra nabył Wojciech Wierciński, podstarosta drohicki. Trzy lata później cały majątek Mełgiew podzielono na trzy części, a właścicielem Podzamcza został generał Ludwik Kicki. Rezydował w nim tylko przez 9 lat, bowiem w 1831 r. poległ pod Ostrołęką, w bitwie powstania listopadowego . Następnie majątek nabył Kazimierz Puchala. Później zarządzali nim jego wnukowie z Szublowskich  Joanna i Józef. Od 1870 r. panem tych terenów stał się Korwin Szublowski i mniej więcej w tym czasie, na głównej osi za pałacem, powstał szeroki salon ogrodowy z rzadkimi drzewami, przechodzący w aleję spacerową. W 1880 r. wybudowano jeszcze dwie oficyny - jedną z nich połączono z pałacem. Podczas przebudowy - na przełomie XIX i XX w. - fragmenty ogrodu zyskały luźny układ alejek oraz małą architekturę: fontannę, taras z balustradą, a także owalny gazon z podjazdem na dziedzińcu. W wyniku małżeństwa Stefanii Szublowskiej z Edwardem Rulikowskim dobra przeszły w ręce rodziny Rulikowskich. Ostatnimi posiadaczami majątku byli do 1944 r. Maria i Zygmunt Rulikowscy. Po II wojnie światowej w zespole pałacowo-parkowym funkcjonowała szkoła rolnicza, hotel robotniczy, spółdzielnia rolnicza, a od 1956 r. szkoła podstawowa i rolnicza. Obecnie w pałacu funkcjonuje szkoła podstawowa, zerówka i przedszkole, a w oficynach znajdują się mieszkania, które wynajmuje kilka rodzin. Niestety, przez wiele lat zaniedbań, spora cześć tego zespołu pałacowo - parkowego uległa dewastacji. W najgorszym stanie są oficyny i park. Nieruchomość o pow. 6,74 ha wraz z zabudowaniami (pałac - 712 m2, oficyna nr 1 - 99 m2 i oficyna nr 2 - 213 m2) wyceniona została na kwotę 2 mln 294 tys. zł. Materiał Dziennikarza Obywatelskiego
Miejscowość: Podzamcze gm. Mełgiew
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych