Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Skansen w Olsztynku - zabytkowy młyn

Galeria: Olsztynek Włącz pokaz slajdów

 
Skansen w Olsztynku - zabytkowy młyn

Tytuł zdjęcia: Skansen w Olsztynku - zabytkowy młyn


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-05-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 7285 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Młyn wodny z Kaborna, znajdujący się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, pochodzi z II połowy XVIII-wieku. Spiętrzona woda wprawiała w ruch nasiębierne koło korytkowe, które poruszało urządzenia przemiałowe znajdujące się w środku. Zabudowania młyna zndjują się przy samym wejściu do skansenu.
Miejscowość: Olsztynek
Kraina: Pojezierze Olsztyńskie
Województwo: warmińsko-mazurskie
Schowaj mapę

Olsztynek

Chciałoby się spytać, czy paralela między Olsztynem a Olsztynkiem oraz Warszawą a Warszawką jest taka sama. Zdrobniały brakt stolicy Warmii i Mazur nie nosi na szczęście piętna poczucia wyższości. Jest sobie za to małym przytulnym miasteczkiem, w którym można zobaczyć jeden z ładniejszych skansenów. Wielkością podobny do tego w Sanoku.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku (bo tak głosi oficjalna nazwa) ma powierzchnię 38 ha, na której prezentowane są budynki z XVIII, XIX i pocz. XX w. z (między innymi) Warmii, Mazur, Sambii czy Pruskiej Litwy. Tworzą swoisty mikroświat pozwalający zanurzyć się w odległej przeszłości. Tym bardziej gdy latem odbywają się tu folklorystyczne imprezy.

W cichym i spokojnym Olsztynku cicho i spokojnie zawsze nie było. Przez wieki przetaczały się tędy hordy tatarskie (które Olsztynek spaliły), wojska polskie i rosyjskie. II wojna światowa tylko dopełniła zniszczeń. Miasto straciło znaczną część zabudowy.

Zachowały się za to fragmenty zamku krzyżackiego, który wzniesiono tu w XIV w. Z pierwotnego założenia do naszych czasów dotrwały piwnice z gotyckimi sklepieniami i część murów. Zamek przebudowywano wiele, wiele razy, aż postanowiono przerobić go na szkołę. Do zabytków miasta zaliczane są także fragmenty murów z XIV w., gotycki kościół oraz neoklasycystyczne kamieniczki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Skansen w Olsztynku - zabytkowy młyn
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych