Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Olsztynek - koźlak z Wodzian

Galeria: Olsztynek Włącz pokaz slajdów

 
Olsztynek - koźlak z Wodzian

Tytuł zdjęcia: Olsztynek - koźlak z Wodzian


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-05-24
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3636 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wiatrak kozłowy z Olsztynka należy do najstarszych typów wiatraka. Widoczny na zdjęciu koźlak pochodzi ze wsi Wodziany w pow. Morąg na Powiślu i zbudowany został w 1775 roku. Tzw. "kozioł". od którego pochodzi nazwa wiatraka, stanowi stałą podstawę, podtrzymującą ruchomy korpus. Aby dostosować śmigła wiatraka do kirunku wiatru, całą konstrukcję obracano wokół osi za pomocą długiego dyszla.
Miejscowość: Olsztynek
Kraina: Pojezierze Olsztyńskie
Województwo: warmińsko-mazurskie
Tagi: wiatraki  
Schowaj mapę

Olsztynek

Chciałoby się spytać, czy paralela między Olsztynem a Olsztynkiem oraz Warszawą a Warszawką jest taka sama. Zdrobniały brakt stolicy Warmii i Mazur nie nosi na szczęście piętna poczucia wyższości. Jest sobie za to małym przytulnym miasteczkiem, w którym można zobaczyć jeden z ładniejszych skansenów. Wielkością podobny do tego w Sanoku.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku (bo tak głosi oficjalna nazwa) ma powierzchnię 38 ha, na której prezentowane są budynki z XVIII, XIX i pocz. XX w. z (między innymi) Warmii, Mazur, Sambii czy Pruskiej Litwy. Tworzą swoisty mikroświat pozwalający zanurzyć się w odległej przeszłości. Tym bardziej gdy latem odbywają się tu folklorystyczne imprezy.

W cichym i spokojnym Olsztynku cicho i spokojnie zawsze nie było. Przez wieki przetaczały się tędy hordy tatarskie (które Olsztynek spaliły), wojska polskie i rosyjskie. II wojna światowa tylko dopełniła zniszczeń. Miasto straciło znaczną część zabudowy.

Zachowały się za to fragmenty zamku krzyżackiego, który wzniesiono tu w XIV w. Z pierwotnego założenia do naszych czasów dotrwały piwnice z gotyckimi sklepieniami i część murów. Zamek przebudowywano wiele, wiele razy, aż postanowiono przerobić go na szkołę. Do zabytków miasta zaliczane są także fragmenty murów z XIV w., gotycki kościół oraz neoklasycystyczne kamieniczki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Olsztynek - koźlak z Wodzian
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych