Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szpaler lip w nieborowskim parku

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Szpaler lip w nieborowskim parku

Tytuł zdjęcia: Szpaler lip w nieborowskim parku


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-10-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4592 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Park otaczający pałac w Nieborowie o każdej porze roku wygląda inaczej. Na wiosnę zachwyca delikatną zielenią młodych pączków i smukłością spragnionych słońca drzew, w lecie zaskakuje gęstwiną, która zdaje się nie przepuszczać światła, w zimie czarnobiałymi obrazami. Jednak bez sprzecznie najpiękniejszy jest jesienią, kiedy graby, lipy, topole i kasztanowce zabarwiają się złotymi barwami pożółkłych liści.
Miejscowość: Nieborów
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: parki przyroda  
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Magicznie... Byłam tam wiosną, widzę, że muszę też pojechać jesienią :)

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-03-12  10:36:02
zobacz wszystkie komentarze w serwisie