Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kapliczka w lesie. Okolice Nadkola

Galeria: Mazowsze Włącz pokaz slajdów

 
Kapliczka w lesie. Okolice Nadkola

Tytuł zdjęcia: Kapliczka w lesie. Okolice Nadkola


Autor: Magdalena Jachura
Data dodania: 2009-09-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 3  Odsłon: 2713 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wyrażające głęboką wiarę tworzących je ludzi leśne kapliczki mają w sobie niezmiernie wiele uroku. Ujmują swoją skromnością i prostotą, stanowiącymi o ich specyficznym pięknie. Często pominięte w przewodnikach, będące w cieniu innych, większych i bogatszych zabytków przydrożne, niepozorne, leśne kapliczki robią większe wrażenie i na dłużej zapadają w pamięci jako sztuka autentyczna i tworzona z potrzeby serca. Tak jak ta kapliczka w Puszczy Kamienieckiej.
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Mazowsze

Mazowsze zwykliśmy postrzegać, jako tereny położone wokół Warszawy i w jej okolicach, które powszechnie postrzegane są jako dość mało atrakcyjnie turystycznie. Tymczasem Mazowsze to także Puszcza Kampinoska, Pojezierze Gostynińskie i okolice Płocka.

Mazowsze to także dwie wielkie rzeki: Wisła i Narew, które na ogromnych obszarach kształtują krajobraz tej krainy. Trudno w to uwierzyć, ale w granicach samej aglomeracji warszawskiej na Wiśle znajdują się aż cztery rezerwaty ścisłe: Łachy Brzeskie, Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Ławice Kiełpińskie. Z rzek Mazowsza warto także wymienić Wkrę (doskonałą do spływów kajakowych oraz do kąpieli), Skrwę Prawą (objętą Brudzeńskim Parkiem Krajobrazowym) oraz Skrwę Lewą (przepływającą przez Pojezierze Gostynińskie).

Wbrew powszechnej opinii Mazowsze nie jest wcale krainą  płaską. W samej Warszawie Góry Szwedzkie (koło Bemowa) osiągają 113 m n.p.m. W Puszczy Kampinoskiej – Czerwińskie Góry, a w pobliżu nich najwyższe szczyty: Lisia Góra i Krzywa Góra osiągają 90 m n.p.m., a w pobliżu Wólki Węglowej i bagna Łuże góry wznoszą się na wysokość 103 i 106 m n.p.m. Wszystkie te wzniesienia górują nad okolicą i rozciągają się z nich urzekające krajobrazy.

Mazowsze to także wspaniała historia i zabytki. Do najbardziej znanych, oprócz tych znajdujących się w samej Warszawie, należą Żelazowa Wola, Jabłonna, Łowicz, Brochów, Ciechanów, Płock, Czerwińsk nad Wisłą, Pułtusk, Modlin, Liw.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Śliczne takie kapliczni na drzewie, ale mało ich w moich okolicach:) ślicznie dziękuję za wpis pod moim zdjęciem i cieszę się bardzo, że podoba się moje zdjęcie profilowe, uwielbiam konie a tego szczególnie:) Pozdrawiam:)))

Autor: Gabriela Jaworowska   Dodano: 2011-02-20  22:49:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie