Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cmentarz wojenny

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Cmentarz wojenny

Tytuł zdjęcia: Cmentarz wojenny


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2012-05-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1909 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cmentarz wojenny w Czarkowach powstał w okresie I wojny światowej. Na cmentarzu pochowani zostali żołnierze I Brygady Legionów dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego, którzy polegli w bitwie korczyńskiej w dniu 23 września 1914 roku. Ich walkę upamiętnia pomnik z 1928 r." ku chwale pierwszych bojów Józefa Piłdudskiego. Na początku września 1939 roku w południowej części Kielecczyzny toczyły się walki obronne jednostek Krakowskiej Brygady Kawalerii i Armii Śląsk z wojskami niemieckimi. W dniu 8 września, w pobliżu miejscowości Ksany i Kocina żołnierze 11 pułku piechoty dowodzonego przez płk Henryka Gorgonia stoczyli zacięte walki z oddziałami 5 DPanc. Poległo 66 żołnierzy WP i wielu było rannych. W maju 1944 roku dokonano ekshumacji poległych żołnierzy i złożono ich we wspólnej mogile. Pomnik na cmentarzu został zniszczony przez oddziały radzieckie w styczniu 1945 r., a w roku 1992 odbudowany.
Miejscowość: Czarkowy
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych