Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Płaskorzeźba Matki Boskiej Łokietkowej

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Płaskorzeźba Matki Boskiej Łokietkowej

Tytuł zdjęcia: Płaskorzeźba Matki Boskiej Łokietkowej


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2012-05-30
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4463 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Madonna Łokietkowa (lub Pani Wiślicka, Matka Boża Uśmiechnięta)  otoczona kultem wczesnogotycka płaskorzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Znajduje się na ołtarzu bazyliki Narodzenia NMP w Wiślicy. Madonna Łokietkowa Tradycja mówi o sprowadzeniu płaskorzeźby z Węgier przez Andrzeja Świerada. Miało to mieć miejsce w I poł. XI w. Jednakże badania naukowe zaprzeczają temu, określając czas powstania Madonny na koniec XIII w. Według tradycji przed rzeźbą modlił się o zjednoczenie kraju Władysław Łokietek. Pobożny książę spędzał przed posągiem całe godziny pogrążony w modlitwie. Zwracał się przy tym do Madonny jako Matki (Okaż się Matką), prosząc o pomoc dla narodu. Pewnego dnia wyczerpany książę zasnął w kościele, a wtedy, we śnie przemówiła do niego Maryja: Władysławie, wstań, idź, a zwyciężysz. Od tego czasu wiślicka Madonna nazywana jest Łokietkową. Przed posągiem modliła się królowa Jadwiga z królem Jagiełłą. Do figury Madonny pielgrzymowały pokolenia wiślickich parafian oraz rzesze pielgrzymów, zostawiając liczne wota. 17 lipca 1966 Madonna została ukoronowana przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. W uroczystości brało udział 36 biskupów, 400 księży oraz ok. 40 tysięcy wiernych. Wśród biskupów obecni byli arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II oraz biskup kielecki Jan Jaroszewicz. Płaskorzeźba umieszczona jest w półkolistej apsydzie prezbiterium. Pierwotnie była ona częścią kamiennego retabulum. W późniejszym okresie znajdowała się w ołtarzu na filarze, a jeszcze później (XVII w.) w ołtarzu bocznym. Rzeźba przedstawia smukłą postać Matki Bożej ubranej w suknię i płaszcz. Matka Boża lekko się uśmiecha. Na lewym ramieniu trzyma Dzieciątko Jezus, także uśmiechnięte. Dzieciątko unosi prawą rękę w geście błogosławieństwa. W lewej natomiast trzyma jabłko królewskie.
Miejscowość: Wiślica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych