Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jezus krzyżem obarczony

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Jezus krzyżem obarczony

Tytuł zdjęcia: Jezus krzyżem obarczony


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2012-06-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 1652 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Choć same stacje drogi krzyżowej nie są zabytkowe warto zwrócić na nie uwagę.Szczególnie na drugą stacje, gdzie legionista rzymski przedstawiony jest jako hitlerowski żołnierz.A to stąd, że stacje drogi krzyżowej zaczęto rzeźbić tuż przed wybuchem II wojny światowej.Stacje zostały ukończone w czasie trwania wojny, jednak z umieszczeniem ich na ścianach kolegiaty czekano do końca wojny, z wiadomych powodów.
Miejscowość: Wiślica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: drogi kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych