Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ryty na ścianie młodzawskiego kościoła

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Ryty na ścianie młodzawskiego kościoła

Tytuł zdjęcia: Ryty na ścianie młodzawskiego kościoła


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3410 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej to jeden z najpiękniejszych wiejskich kościołów na Ponidziu. Jak wszędzie w kieleckim i tutaj można usłyszeć legendę o ukrytych w ziemi kosztownościach, przypadkiem odkrytych przez oracza, dzięki czemu było za co wystawić okazałą świątynię. Uwielbiany i czczony Obraz Matki Bożej Bolesnej uważany jest za cudowny. Nic dziwnego zatem, że ciągną tu pielgrzymi z bliska i daleka. Zawsze tu przychodzili. I zostawiali po swoim pobycie osobliwe ślady. Mury kościoła upstrzone zostały sygnaturami, autografami, podpisami. Najstarsze datowane są na pierwsze lata XVIII wieku.
Miejscowość: Młodzawy
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych