Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fronton pałacu Wielopolskich w Chrobrzu

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Fronton pałacu Wielopolskich w Chrobrzu

Tytuł zdjęcia: Fronton pałacu Wielopolskich w Chrobrzu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4894 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zespół pałacowy Wielopolskich w Chrobrzu tonie w angielskim parku. Cicho tu i spokojnie, ale tylko pozornie. Co czterdzieści pięć minut wrzeszczą między egzotycznym drzewostanem wypuszczeni na pauzę uczniowie. Budynek pałacowy krył w swoich wnętrzach sławną onegdaj bibliotekę Wielopolskich. Nocował tutaj w przegranej kampanii dyktator Powstania Styczniowego Marian Langiewicz, kartki z wielu cennych książek poszły wtedy na skręty z machorką, kręcone przez zmarzniętych wojaków, po klęsce zadanej przez Moskali pod Grochowiskami. Dzisiaj dewastowany pałac odzyskuje dawny blask dzięki niespotykanemu aliansowi sztuki i polityki. Mieści się tutaj bowiem administrowany przez jedynego w tej części Polski poetę Adama Ochwanowskiego (dzień dobry!) Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia, sponsorowany szczodrze przez europarlamentarzystę Czesława Siekierskiego (witam). Pierwszy pochodzi rodem ze Złotej Pińczowskiej, drugi z Pieczonóg, a więc z okolicy....
Miejscowość: Chroberz
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: klasycyzm pałace  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych