Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Prezbiterium kościoła zakonników z Ziemi Świętej. Zagość

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Prezbiterium kościoła zakonników z Ziemi Świętej. Zagość

Tytuł zdjęcia: Prezbiterium kościoła zakonników z Ziemi Świętej. Zagość


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4900 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: We fryzie romańskiego kościoła w Zagości nad Nidą łatwo wypatrzyć syreny i trytony. No i co w tym takiego dziwnego? Nic? Na pewno. To chwila zadumy i refleksji... zaraz, zaraz. Przecież to jest romańska świątynia! Datowana na pierwszą połowę XII wieku!!!! Pierwsza siedziba sprowadzonych do Polski przez księcia Henryka Sandomierskiego rycerzy joannitów. Stało się przed wyprawą księcia do Ziemi Świętej, a więc około 1154 roku. Joannici z komandorii Lubieszewo na Pomorzu najechali w XIV wieku ziemię należące do biskupstwa kujawskiego. Kościelny hierarcha wytoczył proces, miał na tyle miażdżące argumenty, że rycerze musieli jako zadość uczynienie za wywołaną awanturę, oddać kilka majątków. I Zagość zmienił właścicieli.
Miejscowość: Zagość
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych