Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Muzeum drogownictwa powstało (absolutnie) przy ogromnym wysiłku społecznym. Szczucin

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Muzeum drogownictwa powstało (absolutnie) przy ogromnym wysiłku społecznym. Szczucin

Tytuł zdjęcia: Muzeum drogownictwa powstało (absolutnie) przy ogromnym wysiłku społecznym. Szczucin


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2009-12-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3288 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Szczucinie zgromadzono maszyny i urządzenia techniczne wykorzystywane przy budowie dróg. W kilku salach urządzono znakomitą wystawę dokumentów, pamiątek osobistych, narzędzi, modeli dróg i mostów. Powstało w ten sposób ciekawe i unikatowe muzeum. Wyróżnia je i to, że opłatą za zwiedzanie interesujących eksponatów jest .... wpis do księgi pamiątkowej. Dokument wyłożony jest w specjalnym kantorku na portierni.
Miejscowość: Szczucin
Kraina: Ponidzie
Województwo: małopolskie
Tagi: muzea  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
hmmm. Chyba kiedyś nawet podlegało to muzeum pod Oddział GDDKiA w Kielcach (przynajmniej tak sądzę, z mojej starej szkoły koledzy robili makietę dla tego muzeum z miniaturkami maszyn w ramach pracy dyplomowej i ciekawi mnie czy jeszcze jest tam ta makieta), a teraz bezpośrednio pod Cętralę w Warszawie jako Wydział Historii Drogownictwa GDDKiA i właśnie w tej sprawie tam jadę podyskutować o historii drogownictwa w naszym pieknym kraju.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2010-12-29  08:44:47
Odwiedź i posiedź w tym miejscu koniecznie !!! To jest rewelacyjna ekspozycja pokazująca trud ludzi prostujących trakty dla innych ludzi. Jestem głęboko przekonany, że przeżyjesz fascynującą przygodę intelektualną. Co prawda to już Galicja, bo za Wisłą, to małopolskie, ale muzeum nie powstałoby bez wsparcia ludzi z Kielc. Nie wolno o tym zapominać, jak myślę.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2010-12-27  19:07:10
10 stycznia 2011 r. jezeli pogoda nie pokrzyżuje mi planów to spędzę w tym miejscu kilka dni.

Autor: Dariusz Żuk   Dodano: 2010-12-27  13:04:22
zobacz wszystkie komentarze w serwisie