Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Macewa na opuszczonym kirkucie. Szczucin

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Macewa na opuszczonym kirkucie. Szczucin

Tytuł zdjęcia: Macewa na opuszczonym kirkucie. Szczucin


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3284 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W sztuce ortodoksyjnego judaizmu obowiązuje surowo przestrzegany zakaz przedstawiania postaci ludzkich. To podstawowy i najważniejszy zarazem powód zdobienia macew hebrajski literami i symbolami. Korona symbolizuje Torę, berło - rabina. Najczęściej występuje kilka bardzo charakterystycznych symboli: gwiazda Dawida, menora, dłonie, księgi, lew. Każdy z tych wizerunków ma określone znaczenie i przesłanie dla wędrujących po kirkucie. Menora i gwiazda Dawida to najważniejsze z całej symboliki judaizmu znaki. Stykające się kciukami dłonie w geście błogosławieństwa to znak, że tu pochowany został kapłan kohen, potomek arcykapłana Aarona. Najczęściej występujący motyw na męskich nagrobkach żydowskich w Polsce- lew to symbol zmarłego z pokolenia Judy. Misa i dzban natomiast symbolizują zmarłego Lewitę.
Miejscowość: Szczucin
Kraina: Ponidzie
Województwo: małopolskie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych