Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Święta Anna pyszni się na Wzgórzach Zbrzesko-Wójczańskich. Pińczów

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Święta Anna pyszni się na Wzgórzach Zbrzesko-Wójczańskich. Pińczów

Tytuł zdjęcia: Święta Anna pyszni się na Wzgórzach Zbrzesko-Wójczańskich. Pińczów


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1892 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kaplica świętej Anny w Pińczowie to pierwsza w Polsce wolnostojącą kaplica kopułowa o przeznaczeniu wyłącznie kultowym. Jest dziełem znakomitego muratora, który do Polski przybył z Italii, skuszony niezwykłymi właściwościami kamienia. Santi Gucci otworzył w Pińcowie warsztaty, uruchomił szkołę, a sława rzeźbiących w miękkim piaskowcu renenasowe cudeńka mistrzów spłynęła na miasto wartkim strumieniem. Kaplica zamknięta jest zwykle na klucz. Drzwi otwierane są tylko przez kilka dni, kiedy odprawiane są tutaj nabożeństwa na cześć świętej Anny. Imieniny tej patronki- jak wiadomo - wypadają co roku w lipcu.
Miejscowość: Pińczów
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych