Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny synagogi w Działoszycach

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny synagogi w Działoszycach

Tytuł zdjęcia: Ruiny synagogi w Działoszycach


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3542 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kto chce niech wierzy, kto nie chce, niech informację puści mimo uszu. W okresie międzywojennym, gdy w Nowym Jorku dyskutowano o Europie i zapyziałej gdzieś na kontynencie Galicji, na pytanie w jakiej części tej krainy leży Kraków, audytorium zwykło odpowiadać chórem: Kraków?!!! A koło Działoszyc... Tak sławne było przed wojną to zapomniane, małopolskie, a leżące w kieleckim miasteczko. Wszystko za sprawą niebywałego kapitału, a mówiąc serio dzięki całym rodom bankierów wywodzącym się właśnie z Działoszyc. Całe amerykańskie fortuny tuczyły się na procentach z zaciągniętych u pochodzących właśnie stąd bogaczy. Czy dziwi zatem, że synagoga w Działoszycach uchodziła wówczas za jedną z najpiękniejszych i najbardziej okazałych w Polsce?
Miejscowość: Działoszyce
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych