Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Probołowice - dzwonnica kościoła pw.św.Jakuba Apostoła

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Probołowice - dzwonnica kościoła pw.św.Jakuba Apostoła

Tytuł zdjęcia: Probołowice - dzwonnica kościoła pw.św.Jakuba Apostoła


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2013-06-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1507 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Poprzednia dzwonnica przetrwała dłużej niż drugi probołowicki kościół. Po remoncie dokonanym w roku 1768 służyła parafii jeszcze przez blisko sto lat. Obecna wybudowana została w roku 1852. W parafialnych aktach pisano o niej: nowowystawiona, potrzebuje oszalowania deskami zupełnie oraz pokrycia gontem, gdyż dotąd słomą pokryta. W XIX stuleciu otrzymała na namiotowym dachu wyczekiwany gont, niedawno zamieniony na blachę. Konstrukcję ma słupowo  ramową. Jej lekko nachylone ku górze ściany pokrywa szalunek z pionowo mocowanych desek  lecz nie na całej wysokości. Górna część dzwonnicy jest w całkowicie ażurowa i ukazuje użyte do konstrukcji belki. O dzwonach ksiądz Wiśniewski, powołując się na wizytę z roku 1783 i komisję z 1818 pisze, że było ich: &trzy które sprawił ks. Kowalski. Zbrodniarze Austriaccy, zwyczajem swych przodków rabujący kościoły i burzący takowe, nie oszczędzili dzwonów w Polsce czasu pamiętnej Europejskiej wojny. Z Probołowic zrabowali dzwon z 1527 roku&Było to dnia 29 sierpnia 1916 r. a do tego rabunku użyto aż 15 umundurowanych zbirów austriackich....
Miejscowość: Probołowice
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych