Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Chotelek - najstarszy drewniany kościół wv regionie kieleckim

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Chotelek - najstarszy drewniany kościół wv regionie kieleckim

Tytuł zdjęcia: Chotelek - najstarszy drewniany kościół wv regionie kieleckim


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2725 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Chotel Zielony był zawsze szlachecki, a pierwszym odnotowanym w papierach właścicielem wsi liczącej kilka dymów był nie byle kto, bo sam wojewoda sandomierski Dzierżysław. Tak zanotował przynajmniej Jan Długosz. Gwoli prawdy trzeba od razu powiedzieć, że śladów dawnej, świetnej przeszłości za dużo nie ma. W zasadzie jest tylko jeden - ale za to jaki! Dobry powód, by pobładzić na podbuskich polach, rozsupłać poplątane ścieżki by dotrzeć wreszcie do tej wioski. To - uwaga - jedyny zachowany in situ na całej Kielecczyźnie kościół świętego Stanisława Biskupa. Miniaturowa modrzewiowa szkatułka z unikatową, wymalowaną w kasetonach na sklepieniu, polichromią.
Miejscowość: Chotel Zielony
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych