Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Chotel Czerwony - świątynia na gipsie

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Chotel Czerwony - świątynia na gipsie

Tytuł zdjęcia: Chotel Czerwony - świątynia na gipsie


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3167 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Chotel Czerwony ukrył się za leśnym zagajnikiem. Mało kto, śpiesznie zdążając do niezwykłych skarbów Wiślicy, zwraca uwagę na boczną, prowadzącą niby do nikąd drogę. Przejedziesz odnogę i po zupie... przepadło, wioska została już za plecami. Ale, jak już ktoś tutaj zabłądzi, przepadł z zachwytu!!! Czysty, gotycki kościół z fundacji samego Jana Długosza, jedna z najpiękniejszych w całej Polsce tablica erekcyjna, misternie wyrzezane krucyfiksy, sakramentarium z pinaklami, oddech pysznego gotyku. Na jednej ze ścian tajemnicze obrysy dwóch stóp. Kto zostawił ten ślad na kościelnym murze? Nie wiadomo, nikt nie zdołał rozwiązać zagadki przygotowanej przez minione pokolenie.
Miejscowość: Chotel Czerwony
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych