Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gorysławice - świątynia na przdmieściach Wiślicy

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Gorysławice - świątynia na przdmieściach Wiślicy

Tytuł zdjęcia: Gorysławice - świątynia na przdmieściach Wiślicy


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3373 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Gorysławice to przedmieście Wiślicy, chociaż określenie przedmieście jest tutaj mocnym nadużyciem, bo sławna Wiślica to nie żadne miasto tylko wieś. W każdym razie Gorysławice leżały zawsze poza granicami potężniejszej i znaczącej w historii osady, jak można wyczytać w nieocenionych, popełnionych z iście benedyktyńską pracowitością dekanatach księdza Jana Wiśniewskiego, za bramą buską, przy gościńcu do Stopnicy. Pretekstem do zatrzymania się w wiosce może być kościół świętego Wawrzyńca, budowla ciekawa, ze starą, liczoną od połowy XVI wieku metryką.
Miejscowość: Gorysławice
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych