Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wiślica - dom Długosza

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Wiślica - dom Długosza

Tytuł zdjęcia: Wiślica - dom Długosza


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3592 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wybudowana z pięknej gotyckiej cegły wikariatówka w Wiślicy nazywana jest powszechnie Domem Długosza. Najsłynniejszy polski historyk, a jakby się tak dobrze zastanowić to i patron krajoznawców mieszkał tutaj przez kilka lat. W domu ufundowanym przez samego siebie i za swoje pieniądze. Czy ślęczał tutaj nad swoim wiekopomnym dziełem, nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że miał pod swoją opieką niesforną czeladkę synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Mentorem był równie surowym co sprawiedliwym, a nade wszystko uczonym, wyposażył wszak królewiczów w wiedzę, której dowody dali później sprawując rządy nie tylko w Królestwie Polskim.
Miejscowość: Wiślica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: gotyk  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych