Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wiślica - kolegiata na wyspie

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Wiślica - kolegiata na wyspie

Tytuł zdjęcia: Wiślica - kolegiata na wyspie


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3506 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wiślica jest starsza od całej Polski i już. Tak przynajmniej twierdzą (i to w dodatku najzupełniej poważnie!) najwybitniejsi mediawiści oraz głoszą legendy. Z pierwszymi, można, od biedy, podyskutować do woli podczas naukowych spotkań i sympozjów. Z legendą zaś spór jest równie jałowy, co bezsensowny. Wygrał to kto kiedy z uporczywą tradycją, z przekazywanymi z ust do ust przesłaniami? Z zaplątanymi w mrokach średniowiecza mało wiarygodnymi podaniami? Jest taki, kto weźmie się za rozwikłanie tajemnicy legendy pannońskiej? Odpowie wreszcie, raz na zawsze, co też chciał święty Metody od owego pogańskiego księcia silnego wielce, siedziawszego w Wiślech...? Położone między mokradłami, na suchej wyspie Wiślica kryje tyle tajemnic, że spokojnie można by obdarzyć nimi kilkanaście przynajmniej ważniejszych dzisiaj w Polsce miast. Iżby daleko nie szukać - kościół ekspiacyjny, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego bazylika z 1350 roku, nie tylko najstarszy, ale zarazem największy dwunawowy kościół w Polsce. Z podziemiami, w których ukryto gipsową płytę orantów z najpiękniejszym jakie znam, tajemniczym romańskim mottem : Ci pragną być podeptani, by później zostali wyniesieni do gwiazd...
Miejscowość: Wiślica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych