Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Orchis purpurea

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Orchis purpurea

Tytuł zdjęcia: Orchis purpurea


Autor: Kołodziejczyk Anna
Data dodania: 2010-04-14
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2756 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W okolicy Pińczowa, w rezerwacie Polana Polichno można spotkać takie cudeńko. Niestety, ludzie w okolicy są okrutni wykopując okazy tego gatunku.
Miejscowość: Pińczów
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: przyroda  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ten storczyk purpurowy jest zagrożony wyginięciem. Znajduje się na Czerwonej Liście Roślin i w Czerwonej Księdze. Ale masz szczęście, upolować taki okaz! Znam go tylko ze zdjęć.

Autor: Natalia Pytko   Dodano: 2012-01-14  03:24:43
zobacz wszystkie komentarze w serwisie