Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Probołowice - wiosna na Ponidziu

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Probołowice - wiosna  na Ponidziu

Tytuł zdjęcia: Probołowice - wiosna na Ponidziu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-04-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 7617 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Tym razem, zamiasty pisać z głowy , czyli z niczego,postanowiłem wesprzeć się znakomitym tekstem Wojtka Bellona, który cudnie i zarazem adekwatnie do kwietniowej sytuacji napisał jak wygląda pani wiosna na polach między Buskiem, Kazimierzą Wielką a Pińczowem: "...polami, polami, po miedzach, po miedzach, po błocku skisłym, w mgłę i wiatr, nie za szybko, kroki drobiąc,iIdzie wiosna, idzie nam...
Miejscowość: Probołowice
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: pola i łąki  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Co prawda ten post był adresowany do Krzysztofa, ale jego wymowa jest na tyle uniwersalna, że uzasadnia w tym przypadku koniunkcję :-). Nie zdążyłem wysłać tej opinii, kierdy pojawiła się Jola ze swoimi miłymi komentarzami. Dzięki. Musiałaś sobie zadać co nieco trudu na wędrówkę przez galerię, bo te kadry zostały wklejone przecież stosunkowo dawno.... Nie przysypało Cię przypadkiem, bo za oknem - dujawica :-)

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-16  12:32:56
To absolutnie przemyślany, wyszukany w plenerze zabieg. Bardzo wysoko cenię Twoją opinię.

Autor: Ryszard Biskup   Dodano: 2012-01-16  12:12:13
Uwielbiam takie klimaty :)

Autor: Jolanta Kuleszyńska   Dodano: 2012-01-16  12:06:53
Piękny krajobraz. Soczysta zieleń i czarne paski ładnie kontrastują.

Autor: Krzysztof Mierzejewski   Dodano: 2012-01-15  22:02:47
zobacz wszystkie komentarze w serwisie