Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stopnica - kościół parafialny

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Stopnica - kościół parafialny

Tytuł zdjęcia: Stopnica - kościół parafialny


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-04-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4067 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Gotycki kościół Św. Piotra i Pawła w Stopnicy ufundował jako ekspiację król Kazimierz Wielki. Wybudowany z ciosów kamiennych kościół jest zaliczany do świątyń charakteryzującego się występowaniem dwóch naw, podzielonych filarami, które w tym przypadku wytyczają oś symetrii. Ten tul nazywany bywa gotyk nadwiślański. Na zworniku przęsła prezbiterium znajduje się rzeźba portretowa z wizerunkiem króla Kazimierza Wielkiego, a na innych zwornikach umieszczone zostały herby ziem: krakowskiej, kaliskiej, sieradzkiej i dobrzyńskiej. Unikatowe jest umieszczone w prezbiterium, rzeźbione gotyckie antepedium.
Miejscowość: Stopnica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych