Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Brzeście - na skłonie garbu

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Brzeście - na skłonie garbu

Tytuł zdjęcia: Brzeście - na skłonie garbu


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-04-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3017 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Garb Wójczańsko - Zbrzański ogranicza dolinę Nidy od północnego - wschodu. Podobno z tego akurat względu w położonym po drugiej, tamtej stronie wzgórz Pińczowie słońce pokazuje się kilka chwil później niż w całej okolicy. Miłośnicy kart powinni znać powiedzenie jakim zasiadający do stolika brydżyści dopingują partnerów do szybszej gry,sprawniejszej licytacji czy po prostu do bardziej aktywnego wistowania. "Ruszaj, bo w Pińczowie już dnieje.". -.pokrzykiwano onegdaj w Polszcze, co znaczyło iż zrobiło się sakramecko późno i czas na wyłożenie kart na blat.
Miejscowość: Brzeście
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: pola i łąki  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych