Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kopiec Kościuszki

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Kopiec Kościuszki

Tytuł zdjęcia: Kopiec Kościuszki


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2234 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Przez Mariampol w początku maja 1794 r.przechodził Tadeusz Kościuszko i obozował tu jeden z jego oddziałów w drodze do Połańca.Na pamiątkę insurekcji kościuszkowskiej i tego wydarzenia w roku 1924 r.mieszkańcy Mariampola i okolic usypali kopiec ziemny.Potem w miejscu tym odbywały się lokalne uroczystości i tu składano kwiaty w kolejne rocznice powstania kościuszkowskiego,aż do roku 1939. Po II wojnie światowej zapomniany i niekonserwowany kopiec zaczął niszczeć.Dopiero w latach 80.,z inicjatywy ówczesnego sekretarza Gminnego Komitetu ZSL w Stopnicy,Jerzego Cichonia,przystąpiono do prac renowacyjnych kopca i przywracania mu jego pierwotnego kształtu.Otwarcie odnowionego kopca z posadowioną kamienną tablicą i dużym krzyżem na szczycie nastąpiło 7 czerwca 1987 r.,w 193 rocznicę powstania kościuszkowskiego. Od 2004 r.,corocznie w maju odprawiana jest w tym miejscu msza polowa,w której uczestniczą mieszkańcy okolicznych miejscowości,poczty sztandarowe ludowców,strażaków,kombatantów.
Miejscowość: Mariampol
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych