Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krzyżanowice Dolne - kościół św.Tekli

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Krzyżanowice Dolne - kościół św.Tekli

Tytuł zdjęcia: Krzyżanowice Dolne - kościół św.Tekli


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-01-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 5087 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Krzyżanowice to stara wieś istniała już w XII w.Należała Jaksy z Miechowa herbu Gryf który ufundował tu kościół w 1170 r.Książę Leszek Biały nadał Krzyżanowice buskim norbertankom i ufundował klasztor.Kościół i budynki klasztorne zostały zniszczoneprzez Tatarów 1241 r.Kolejny kościół i klasztor ufundował Boleszław Wstydliwy,a Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie w 1367 r.Miasto jednak nie mając dogodnego położenia nie rozwinęło się.W 1415 r. norbertanki zostały przeniesione do Buska.W 1782 r.kościół spłonął,nowy ufundował w latach 1786-89 miejscowy proboszcz Hugo Kołłątaj wg.projektu Stanisława Zawadzkiego.Świątynia jest jedną z najpiękniejszych w Polsce klasycystycznych budowli sakralnych.Jej wspaniałą fasadę zachodnią ozdobioną czterema kolumnami wieńczy rzeźbiona para aniołów trzymających krzyż,poniżej której na attyce umieszczono napis fundacyjny z 1789 r.Ascetyczne wnętrze świątyni odpowiada duchowi klasycyzmu.Jego dominatą jest wspaniał ołtarz główny z obrazem Stworzenie świata.Według tradycji autorowi obrazu,znanemu malarzowi Franciszkowi Smuglewiczowi,za model nagiego Adama miał służyć sam Hugo Kołłątaj.
Miejscowość: Krzyżanowice Dolne
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: kościoły  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych