Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Probołowice - krucyfiks

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Probołowice - krucyfiks

Tytuł zdjęcia: Probołowice - krucyfiks


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2011-03-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3321 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: O krzyżu zawieszonym na kościelnej ścianie najpiękniej ( a może i najbardziej fantastycznie) napisała około 1917 roku Antonina Domańska, która nakładem księgarni św. Wojciecha wydała 42 stronicową broszurkę. Autorka nie weryfikuje, ale powtarza opowieść, że za czasów króla Jana III dziedzic śmiertelnie na wojnie raniony leczył się w szpitalu, ale ponieważ lekarze byli tacy jak i dzisiaj, to i nieborak oddał ducha.Żona niezczęśnika ufundowała bogate wotum do kościoła w Probołowicach, a gdy przed samym pogrzebem do zmarłego zaszedł brat zakonny ujrzał go nie martwego, ale smacznie śpiącego. Innym razem w kościele probołowickim złodziej zaostał na noc, wszedł w buciorach na ołtarz i gdy wyciągnął łapska po zawieszone skarby, Jezusowa ręka chwyciła świętokradcę i mocno przycisnęła. Trzymała go ta siła aż do białego rana. Gdy lud, który przyszedł na mszę nie mógł złoczyńcę z uścisku wyrwać, błagalne modły wzniósł pleban i Pan Jezus puścił zbrodniarza, a ręka boska na właśne miejsce wróciła. Niedowiarek, który wysłuchał tej nazdwyczajnej opowieści i zacząl srodze bluźnić natychmiast stracił mowęcv i wzrok. Poznawzy swój błąd klęknął przed krzyżem, zawiesił cenne wotum i podczas mszy świętej odprawianej w jego intencji odzyskał natychmiast utracone zmysły....
Miejscowość: Probołowice
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych