Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Widuchowa - dwór z 1620 roku

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Widuchowa - dwór z 1620 roku

Tytuł zdjęcia: Widuchowa - dwór z 1620 roku


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-06-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3535 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zbudowany na planie kwadratu późnorenesansowy dwór, widać doskonale z głównej drogi biegnącej przez wieś. Stoi wśród starych drzew ocalałych z dawnego parku. Jest podobny trochę do miejskiej kamienicy za sprawą pięcioarkadowych podcieni wspartych na jońskich kolumnach od frontowej strony. Nad wejściem widnieje tablica informująca, że zbudował go w 1620 roku Mikołaj Krupka, właściciel Widuchowej i Motkowic. Pierwotnie miał charakter obronny. W XVIII wieku dwór wraz z majątkiem w Widuchowej wykupił biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski i przeznaczył na uposażenie utworzonego w 1726 roku seminarium kieleckiego. Po upadku powstania car skonfiskował majątek który należał do biskupów krakowskich i ofiarował go gruzińskiemu generałowi - księciu Wychwawidze - zasłużonemu w tłumieniu powstania.Książe nigdy tu nie był,dopiero jego żona skryła sie tu wraz synem po rewolucji październikowej. Po tym wydarzeniu Widuchowa stała się schronieniem dla gruzińskich emigrantów. Tuż przed wybuchem II wojny światowej księżna Ksenia sprzedała dwór kapitanowi Bolesławowi Makowskiemu. Do dziś należy on do jego krewnych. Dwór nie został zabrany po wojnie przez komunistyczne władze.
Miejscowość: Widuchowa
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: dwory parki  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych