Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Strzałków - pamiątkowy pomnik

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Strzałków - pamiątkowy pomnik

Tytuł zdjęcia: Strzałków - pamiątkowy pomnik


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-07-11
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 1234 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Henryk Dembiński, herbu Nieczuja (ur. 16 stycznia 1791 w Strzałkowie koło Stopnicy - zm. 13 czerwca 1864 w Paryżu) - polski generał, a także podróżnik i inżynier. Syn Ignacego Dembińskiego - posła na Sejm Czteroletni i Marianny z Moszyńskich Dembińskiej - córki hrabiów Moszyńskich, grand-metrów saskiego dworu.
Miejscowość: Strzałków
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych