Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wiślica - muzeum w Domu Dułgosza

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Wiślica - muzeum w Domu Dułgosza

Tytuł zdjęcia: Wiślica - muzeum w Domu Dułgosza


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-08-26
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2112 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Muzeum Regionalne w Wiślicy, muzeum archeologiczno-historyczne w Wiślicy, 15 km na południe od Buska-Zdroju. Jej siedzibę stanowi wzniesiony w 1460 r. gotycki budynek rezydencjonalny ufundowany przez Jana Długosza. Muzeum utworzone zostało 20 maja 1966 r. z inicjatywy Zespołu Badań Nad Polskim Średniowieczem. Wystawę główną stanowią niezwykle cenne relikty architektoniczne stanowiące zwarty zespół zabytkowy: Prawdopodobna Misa Chrzcielna - jeden z najbardziej kontrowersyjnych obiektów archeologicznych w Polsce, datowana na 880 r.; Relikty wczesnoromańskiego kościoła św. Mikołaja datowanego na X/XI wiek wraz z dobudowaną w wieku XI kaplicą grobową; Relikty I kolegiaty romańskiej fundacji Henryka Sandomierskiego wraz z unikatową w skali światowej posadzką gipsową z XII w.; Relikty II kolegiaty romańskiej wraz z pozostałościami ceramicznej, ornamentowanej posadzki, datowanej na XIII w.; Dom Długosza z 1460 r., w którym obok XV w. polichromii prezentowane są zabytki archeologiczne z terenu Wiślicy oraz wystawa rzeźby sakralnej;
Miejscowość: Wiślica
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: gotyk muzea  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych