Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Lamus. Część zespołu dworskiego w Potoczku

Galeria: Potoczek Włącz pokaz slajdów

 
Lamus. Część zespołu dworskiego w Potoczku

Tytuł zdjęcia: Lamus. Część zespołu dworskiego w Potoczku


Autor: Anna Kuziora
Data dodania: 2009-04-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3387 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Lamus, wzniesiony w 1790 r. równolegle z niezachowanym do dziś wcześniejszym dworem, na miejscu którego wzniesiono obecnie istniejącą siedzibę ziemiańską. Obiekt należy do najstarszych zachowanych na Lubelszczyźnie obiektów gospodarczych pełniących funkcje lamusa. Budynek w całości podpiwniczony dwiema kondygnacjami piwnic, od których ciągną się lochy.
Miejscowość: Potoczek
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: dwory  
Schowaj mapę

Potoczek

Potoczek - najstarsze wzmianki o wsi pochodzą z 1409 roku. Początkowo stanowiły część dóbr Potok Wielki i należały w XVII i XVIII wieku do rodziny Karskich, a potem Wolskich i Wybranowskich.

W 1870 roku wieś, folwark i grunty nabył Adam Przanowski, który po kilku latach stworzył tutaj wzór gospodarstwa przemysłowego. Posiadłość wówczas obejmowała 4 tys. hektarów. Były tutaj: krochmalnia, gąciarnia, smolarnia, węglarnia, cegielnia, piec wapienny, tartak, dwa młyny i gospodarstwo rybackie. W okolicy wydobywano torf i wapień.

Przanowski wzniósł też murowany zespół dworski i założył ogród obfitujący w szlachetne gatunki drzew owocowych i krzewów. Do dóbr Potoczka należały Maliniec, Brzeziny i Dąbrówka. W 1944 roku majątek przejął Skarb Państwa. Początkowo w dworze był Dom Kultury, a od 1961 roku Zasadnicza Szkoła Rolnicza.

Wokół dworu znajduje się założony w XVII w. park o powierzchni 10 ha, a w pobliżu zespół stawów o powierzchni 2,5 ha. Park powstał już w XVII wieku. Na obszarze parku zarejestrowanych jest kilkadziesiąt drzew pomnikowych m.in. dęby, lipy, kasztanowce, jawory.

Dzisiejszy Potoczek to malowniczo położona nad brzegami Sanny wieś, w krajobrazie której uwagę zwracają rozległe stawy rybne. Wzdłuż drogi rozłożyły się zabudowania, w większości współczesne i okazałe, świadczące o zasobności mieszkańców. W dawnym dworze mieści się Zespół Szkół Rolniczych, prowadzący własne gospodarstwo rolne. Ze wzgórza roztacza się piękny widok na otoczone zielenią stawy i rozrzucone w kępach drzew, m.in. starych dębów, zabudowania tej miejscowości.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Lamus. Część zespołu dworskiego w Potoczku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych