Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wolsztyn - jeden z parowozów

Galeria: Wolsztyn Włącz pokaz slajdów

 
Wolsztyn - jeden z parowozów

Tytuł zdjęcia: Wolsztyn - jeden z parowozów


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-05-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3180 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W normalnej eksploatacji raz rozpalony ogień w palenisku parowozu wygaszany jest dopiero po ok. 30 dniach. Tak długi okres utrzymywania parowozu w gotowości nie dziwi, jeśli uświadomimy sobie, że czas potrzebny do uzyskania odpowiedniego ciśnienia pary umożliwiającego jazdę parowozu może wynosić nawet 12 godzin. Po 30 dniach eksloatacji każdy parowóz musi być wygaszony celem wymycia kamienia kotłowego.
Miejscowość: Wolsztyn
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: kolej  
Schowaj mapę

Wolsztyn

Wolsztyn to nadzwyczaj urokliwa miejscowość położona w południowo-zachodniej Wielkopolsce na pograniczu Pojezierza Poznańskiego i Pojezierza Lubuskiego.

Najbardziej wartościowym i unikatowym zabytkiem Wolsztyna jest jedyna w Europie czynna parowozownia, do której pielgrzymują miłośnicy kolei z całego świata. W sumie w Wolsztynie jest ponad 30 parowozów - większość z nich nadal sprawna technicznie. Na początku maja odbywają się tutaj tzw. Dni Pary, których kulminacyjnym momentem jest parada parowozów - jedno z najbardziej spektakularnych przedstawień plenerowych w Polsce.

Poza parowozami Wolsztyn ma także szeregi innych niezwykle ciekawych atrakcji m.in. dwa muzea: Marcina Rożka - znanego rzeźbiarza oraz Roberta Kocha - odkrywcy bakterii gruźlicy. Położony nad dwoma jeziorami Wolsztyn poszczycić się może także przepięknym parkiem miejskim oraz malowniczym Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Wolsztyn - jeden z parowozów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych