Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: WetlinaWłącz pokaz slajdów

Smerek
Widok z Połoniny Wetlińskiej w stronę Jawornika
Zima na połoninach
Nad Hnatowym Berdem
Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska
Bieszczady płoną
Szlak na Połoninę Wetlińską
listopadowe bieszczady
połonina caryńska
listopadowe bieszczady
listopadowe połoniny
tatry widziane z połoniny
smerek
listopadowy smerek
zlodowacenie
bieszczadzkie jesienne klimaty
po deszczu na Połoninie Wetlińskiej
Wodospad na Wetlince
Połonina Wetlińska
Wetlina

Wetlina

miejscowość

Wetlina jest, jak na Bieszczady, dosyć gwarną miejscowością i ośrodkiem ruchu turystycznego. Leży u podnóża Połoniny Wetlińskiej przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Można z niej wyruszyć na niejedną pieszą wycieczkę, dlatego też jest chętnie odwiedzana przez turystów. Przez Wetlinę przebiega szlak z Roztok Górnych na Wielką Rawkę i dalej do Ustrzyk Górnych, w Starym Siole rozpoczynają się zaś szlaki na Rabią Skałę (w paśmie granicznym) oraz Przełęcz Orłowicza (w paśmie Połoniny Wetlińskiej).

Niegdyś Wetlina rozciągała się na przestrzeni 6,5 km i dzieliła na trzy części będące odzwierciedleniem kolejnych etapów jej zasiedlania. Najstarszą partią było Stare Sioło, gdzie znajdował się dwór i młyn, później powstało Zabrodzie (część środkowa) – tu stała cerkiew, a na końcu Osada.

Niestety podczas wojennej zawieruchy Wetlina została całkowicie zniszczona. Miało to miejsce w 1945 r., kiedy to wojska polskie odbijały ją z rąk UPA. Pozostała jedynie cerkiew, którą i tak pięć lat później wysadzili żołnierze WOP. Na jej miejscu postawiono dom zakonny bernardynów.