Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: WetlinaWłącz pokaz slajdów

Połonina Wetlińska
Połonina
Tarnica
Połonina Wetlińska
Połonina
klucz
Na drogach Wetliny
Spacer po Wetlinie
Galeria
Bieszczady, Wetlina
Między Smerekiem a Połoniną Wetlińską
Wetlina w promieniach słońca
Wetlina, karczma, Bieszczady
Karczma w Wetlinie, Bieszczady
Bieszczady - zachód słońca
Przy płocie w Bieszczadach
W Bieszczadach - zachód słońca
Zachód słońca w Wetlinie
Wetlina

Wetlina

miejscowość

Wetlina jest, jak na Bieszczady, dosyć gwarną miejscowością i ośrodkiem ruchu turystycznego. Leży u podnóża Połoniny Wetlińskiej przy granicy z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Można z niej wyruszyć na niejedną pieszą wycieczkę, dlatego też jest chętnie odwiedzana przez turystów. Przez Wetlinę przebiega szlak z Roztok Górnych na Wielką Rawkę i dalej do Ustrzyk Górnych, w Starym Siole rozpoczynają się zaś szlaki na Rabią Skałę (w paśmie granicznym) oraz Przełęcz Orłowicza (w paśmie Połoniny Wetlińskiej).

Niegdyś Wetlina rozciągała się na przestrzeni 6,5 km i dzieliła na trzy części będące odzwierciedleniem kolejnych etapów jej zasiedlania. Najstarszą partią było Stare Sioło, gdzie znajdował się dwór i młyn, później powstało Zabrodzie (część środkowa) – tu stała cerkiew, a na końcu Osada.

Niestety podczas wojennej zawieruchy Wetlina została całkowicie zniszczona. Miało to miejsce w 1945 r., kiedy to wojska polskie odbijały ją z rąk UPA. Pozostała jedynie cerkiew, którą i tak pięć lat później wysadzili żołnierze WOP. Na jej miejscu postawiono dom zakonny bernardynów.