Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: RoztoczeWłącz pokaz slajdów

Tanwia
Szumy nad Tanwią
Szumy nad Tanwią
Szumy nad Tanwią
Szumy nad Tanwią
Szumy nad Tanwią
Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy
Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy
Wizytówka Zamościa
na Kilińskiego
Cerkiew...
z widokiem na pola...
Józefowskie kamieniołomy...
kamieniołomy...
Wieża widokowa w starej kopalni...
zachód słońca nad Zamościem...01.02.2020 r.
w Sochach 07.01.2020r...na Roztoczu
w Sochach...na Roztoczu
Kapliczka Na Wodzie, Krasnobród
styczniowy zachód
Roztocze - Artykuły / Felietony
10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

W Polsce znajduje się wiele interesujących drewnianych cerkwi. Głównie na południu, ale także na wschodzie kraju. Prezentujemy dziesiątkę, naszym zdaniem, najpiękniejszych i najbardziej wartościowych. Odwiedzenie ich to obowiązkowy punkt każdej wycieczki w ich okolicę. Zwłaszcza, że drewniane budownictwo cerkiewne na obszarze naszego kraju wyróżnia się na tle innych świątyń w Europie różnorodnością form i typów, doskonałością ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmiennością stylistyczną.

 
Artykuł dodano: 2020-08-22 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Roztocze

Roztocze

kraina

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.