Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szczebrzeszyn - pomnik chrząszcza

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Szczebrzeszyn - pomnik chrząszcza

Tytuł zdjęcia: Szczebrzeszyn - pomnik chrząszcza


Autor: Ryszard Biskup
Data dodania: 2010-03-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 6043 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Masową wyobraźnię zaśmieciły stereotypy, dlatego pomnik chrząszcza ustawiony nad strugą w sławnym Szczebrzeszynie jest tylko dalekim echem pomysłu na owada, modelu zaprezentowanego w kreskówce o pszczółce Mai, niestety. Mało kto w tym miasteczku potrafi powiedzieć frazy z Brzechwy: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie. Wół go pyta - panie chrząszczu czemu pan tak brzęczy w gąszczu ? Jak to czemu to jest praca ! Każda praca się opłaca ! A co za to pan dostaje ? Wszyskie pola, łąki, zdroje, to jest proszę pana - moje ! Wół pomyślał - znakomicie... Tak ułożę sobie życie.... i tak dalej i tak dalej, aż do pointy o Maćku, co to przywalił próżniczącemu się na wygonie wołkowi...
Miejscowość: Szczebrzeszyn
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych