Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew obecnie kościół w miejscowości Liski

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew obecnie kościół w miejscowości Liski

Tytuł zdjęcia: Cerkiew obecnie kościół w miejscowości Liski


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2010-05-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3523 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dawna cerkiew parafii unickiej, pw. św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół filialny rzymskokatolicki. Wzniesiony w r. 1872 z fundacji Jana Krzyżanowskiego, z częściowym zachowaniem tradycji dawnego budownictwa cerkiewnego, zamieniony ok. r. 1875 na cerkiew prawosławną. Położony na wyniosłym wzgórzu, w przedłużeniu dawnego parku dworskiego. Orientowany. Drewniany, konstrukcji zrębowej, zwęgłowany na rybi ogon, niegdyś z podwaliną na palach, obecnie na ceglanym podmurowaniu, oszalowany. Trójdzielny: prezbiterium zamknięte trójbocznie, szersza nawa oraz węższy babiniec, kwadratowe, między poszczególnymi częściami niższe przejścia. Przy prezbiterium od strony północnej i południowej dwie zakrystie. Od zachodu przy babińcu ganek wsparty na czterech słupach. Poszczególne części przykryte ośmiopołaciowymi kopułami z pseudolatarniami. Wewnątrz w kopułach ośmiopolowe pozorne sklepienia; w przejściu z prezbiterium do nawy i z nawy do babińca oraz w zakrystiach stropy. Chór muzyczny umieszczony pomiędzy nawą i babińcem wsparty na czterech słupach. Zewnątrz w dolnej części zadaszenie o zróżnicowanych poziomach. W wejściu od strony zachodniej drzwi klepkowe z okresu budowy. Otwory okienne zamknięte półkoliście, w nawie dwa półkoliste. Kopuły, trójpołaciowe dachy nad zakrystiami, dwuspadowy dach nad gankiem oraz zadaszenia, kryte blachą. Wewnątrz polichromia o tradycjach barokowych, wykonana w r. 1875, z iluzjonistycznymi motywami architektonicznymi oraz przedstawieniami figuralnymi, m. in. scena Ukrzyżowania oraz czterech ewangelistów. Wyposażenie z okresu budowy o tradycjach barokowo-klasycystycznych: ołtarz główny z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ikonostas z carskimi wrotami oraz dwoma bocznymi ołtarzykami; w ikonostasie ikony Chrystusa Pantokratora, Matki Boskiej z Dzieciątkiem, śś. Apostołów i sceny z życia Chrystusa. Ołtarz boczny o cechach rokokowych, z w. XIX, w nim ikona Matki Boskiej Bolesnej w metalowej sukience. Rzeźba anioła z w. XIX. Dwa lichtarze cynowe z w. XIX. Monstrancja klasycystyczna z 1. poł. w. XIX.
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych