Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu,

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu,

Tytuł zdjęcia: Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu,


Autor: Edward Piotr Zawiślak
Data dodania: 2020-07-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 215 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu, należy do najstarszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce, została zbudowana w 1586 roku. Była użytkowana przez wiernych trzech wyznań  do początku XVIII wieku była to świątynia prawosławna , następnie, gdy eparchia przemyska, do której należała parafia przeszła na unię, użytkowali ją grekokatolicy, a po 1947 świątynia znajduje się pod opieką parafii rzymskokatolickiej. Z tego okresu i na tym terenie zachowała się w Polsce jeszcze cerkiew w Radrużu.
Miejscowość: Gorajec
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych