Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: RoztoczeWłącz pokaz slajdów

Guciów - Zagroda Guciów
Guciów - Zagroda Guciów
Krajobraz Roztocza
Kamienny krzyż w polu
Rezerwat Czartowe Pole
Cerkiew w Hrebennem
Brama do dawnej szkoły lotniczej - TSWL
Park Miejski
Miejsce straceń w Rotundzie
Cmentarz więźniów Rotundy
Oryginalna brama wejściowa do Rotundy
Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła
Kościół p.w. św. Katarzyny
Mury obronne
Zamość - fragment fosy
Stara Brama Lubelska
Stare miasto - latarnia
Arkady na Rynku Wielkim
Bryczka na Rynku Wielkim
Zamość. Kamieniczki w rynku
Roztocze - Artykuły / Felietony
10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

W Polsce znajduje się wiele interesujących drewnianych cerkwi. Głównie na południu, ale także na wschodzie kraju. Prezentujemy dziesiątkę, naszym zdaniem, najpiękniejszych i najbardziej wartościowych. Odwiedzenie ich to obowiązkowy punkt każdej wycieczki w ich okolicę. Zwłaszcza, że drewniane budownictwo cerkiewne na obszarze naszego kraju wyróżnia się na tle innych świątyń w Europie różnorodnością form i typów, doskonałością ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmiennością stylistyczną.

 
Artykuł dodano: 2020-10-26 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Roztocze

Roztocze

kraina

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.