Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: RoztoczeWłącz pokaz slajdów

Guciów - dwie ćmy
Guciów - stara przydrożna kapliczka z drewna z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem
Guciów - przydrożna kapliczka z drewna z figurą Matki Boskiej
Guciów. Roztocze
Guciów
Guciów - Zagroda Guciów
Guciów - w zagrodzie
Guciów - warsztaty
Guciów - warsztaty
Guciów - w zagrodzie
Guciów - w zagrodzie
Kapliczka w Guciowie. Roztocze
W Guciowie
Guciów - Zagroda Guciów
Guciów - w skansenie
Skansen Guciów
W skansenie. Guciów
Zagroda Guciów - okno
Guciów - fragment starej zabudowy
Zagroda Guciów
Roztocze - Artykuły / Felietony
10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

10 najpiękniejszych cerkwi w Polsce

W Polsce znajduje się wiele interesujących drewnianych cerkwi. Głównie na południu, ale także na wschodzie kraju. Prezentujemy dziesiątkę, naszym zdaniem, najpiękniejszych i najbardziej wartościowych. Odwiedzenie ich to obowiązkowy punkt każdej wycieczki w ich okolicę. Zwłaszcza, że drewniane budownictwo cerkiewne na obszarze naszego kraju wyróżnia się na tle innych świątyń w Europie różnorodnością form i typów, doskonałością ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmiennością stylistyczną.

 
Artykuł dodano: 2024-07-12 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Roztocze

Roztocze

kraina

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.