Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Cerkiew

Galeria: Roztocze Włącz pokaz slajdów

 
Cerkiew

Tytuł zdjęcia: Cerkiew


Autor: Marek Ryś
Data dodania: 2010-11-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2351 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew św. Bazylego w Bełżcu - drewniana cerkiew, znajdująca się w Bełżcu. Cerkiew została zbudowana w Lipsku w 1756 i przeniesiona do Bełżca w 1838, na miejsce spalonej miejscowej cerkwi. Zbudowana jest z bali sosnowych w konstrukcji zrębowej na podmurówce z kamienia, z prezbiterium zwróconym na południe. Cerkiew jest trójdzielna, składa się z prezbiterium, nawy głównej i niewielkiego babińca. Prezbiterium powstało na planie wydłużonego czworokąta, łączy się z nim od wschodu prostokątna zakrystia, o długości równej długości prezbiterium. Kwadratowa nawa główna jest szersza od prezbiterium z jednej i od babińca z drugiej strony. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej w 1947, cerkiew zamieniono na magazyn miejscowej szkoły
Miejscowość: Bełżec
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Roztocze

Roztocze to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. To teren o bardzo zróżnicowanym krajobrazie, poczynając od rozległych płaskich przestrzeni, poprzez dzikie puszcze, na iście górskich widokach kończąc. Najwyższe wzniesienia Roztocza leżące po stronie polskiej - Długi Goraj i Wielki Dział sięgają prawie 400 m n.p.m.

Za to w Szczebrzeszyńskim Parku Krajobrazowym, w okolicach Sąsiadki, spotykamy jedne z najpiękniejszych wąwozów w naszym kraju. Ich długość na kilometr kwadratowy wynosi aż 9 kilometrów i jest to jeden z najlepszych wyników w Europie. Niemniej najbardziej charakterystycznym krajobrazem Roztocza są przepiękne pofałdowane pola, poprzecinane nitkami miedz, z rosnącymi tu i ówdzie samotnymi drzewami owocowymi.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Obecnie cerkiew jest zabezpieczona, Jeszcze kilka lat temu "straszyła". Służyła miejscowemu "elementowi" za dom schadzek.

Autor: Tomasz Michalski   Dodano: 2011-01-20  22:18:05
Ciekawy obiekt sakralny:) Dziękuję za opis i pozdrawiam turystycznie!

Autor: Halina   Dodano: 2010-11-15  21:06:20
zobacz wszystkie komentarze w serwisie